Pozivamo Vas na izložbu VIS I ANATOMIJA OTOKA Autor: Boško Budisavljević, d.i.a. utorak, 24.2. 2015. u 19 sati Galerija Modulor, Centar za k...
Pozivamo Vas na izložbu
VIS I ANATOMIJA OTOKA
Autor: Boško Budisavljević, d.i.a.
utorak, 24.2. 2015. u 19 sati
Galerija Modulor, Centar za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1, Zagreb
Izložbu će otvoriti: dr.sc. Iva Niemčić i Boško Budisavljević, d.i.a.
O izložbi:
Od 2012. godine na otoku Visu provodi se petogodišnji program pod nazivom „Anatomija otoka“. Cilj programa je podizanje razine kulturne ponude otoka Visa. Program se realizira kroz simpozije i radionice, te prateće projekte. Svake se godine organizira simpozij s gostima-predavačima iz Hrvatske i svijeta, te studentska radionica.
Predavanja na simpoziju održao je čitav niz stručnjaka s raznih područja, među kojima i dvoje poznatih arhitekata, Kengo Kuma i Kazuyo Sejima iz Japana. Teme izlaganja odnosile su se na arheološke, povijesne, arhitektonske, urbanističke i gospodarske aspekte otoka Visa, ali i nekih drugih sredina. Na radionicama svake godine sudjeluju studenti arhitekture s pet fakulteta: Arhitektonskog fakulteta iz Zagreba, Građevinsko-arhitektonsko- geodetskog fakulteta iz Splita, Arhitektonskog fakulteta iz Ljubljane te Keio i Tokyo univerziteta iz Japana, a od 2014. sudjeluju i fakulteti iz Pariza i Graza.
Zanimljivost predloženih studentskih radova je u tome što se njima ne predviđa gradnja novih objekata, već se rješenja nalaze u različitim vrstama jednostavnih, efektnih i korisnih intervencija na lokalitetu grčke Isse, drugim otočkim lokalitetima u viškim selima kao i na zapuštenim prostorima grada Visa i Komiže.
Izložba prikazuje dosadašnje rezultate i prijedloge te foto-dokumentaciju nastalu tijekom trajanja projekta . Sama izložba se sastoji od dva dijela. U prvom je prikazana kratka povijest otoka Visa, karakteristični objekti graditeljske baštine i elementi bioraznolikosti otoka. Uz to je prikazana bogata aktualna kulturna djelatnost otoka kroz plakate kojima se ta događanja najavljuju.
U drugom djelu izložbe su prikazani studentski radovi s radionica. Ovi radovi pokazuju mogućnosti podizanja kulturne i turističke ponude , bilo da se radi o arheološkim lokalitetima i povezivanja grada s tim sadržajima, bilo oživljavanja dijelova grada Visa i Komiže te danas gotovo nenastanjenih viških sela..
Iz teksta Boška Budisavljevića, autora izložbe:
Uzdizanjem razine mora Vis je postao otok prije 12.000 god. Prve tragove naseljavanja ljudi nalazimo početkom 6. st. pr. Kr. Uređenu grad-državu Issu osnovali su Grci u 4. st. pr. Krista. To je bilo 500 godina prije osnutka Pariza i oko 700 godina prije izgradnje Dioklecijanove palače u Splitu. Otok Vis pohodili su mnogi osvajači. Liburni su dočekali Grke, a neprijateljstva su počela s ilirskom kraljicom Teutom, da bi svoje osvajačke tragove ostavila Rimska republika i Bizant, a po dolasku Hrvata Vis postaje interes Venecije. Napadaju ga Turci, prisvajaju Francuzi pa Englezi. Nakon toga Austrija, Italija, Kraljevina Jugoslavija i SFR Jugoslavija. Danas je Vis svoj na svome.
Program „Anatomija otoka“ započeo je krajem 2011. godine i Vis je vjerojatno jedan od rijetkih hrvatskih otoka koji nastoji promišljati svoju budućnost kroz petogodišnji program simpozija i radionica (2012-2016.). Kombinacijom znanstveno-stručnih izlaganja i praktičnih prijedloga nastoje se obuhvatiti osnovna područja budućega razvoja otoka. Uz preko 50 izlaganja u protekla tri simpozija, na studentskoj radionici izrađeno je 16 projekata odnosno rješenja za razne viške 'situacije'.
Na ovoj izložbi prikazujemo vrlo sažeto najkarakterističnije fotografije Visa nekad i danas, zanimljiva događanja koja se odvijaju na otoku te nekoliko fotografija iz svakodnevnog života.
Izložba će svoju promociju imati u galeriji Modulor u Zagrebu, a potom seli na Vis, pa u Split, Ljubljanu, Graz, Paris i Tokyo, u mjesta iz kojih su dolazili predavači i studenti na simpozije i radionice.
Zahvaljujemo svim ljudima koji su organizirali, sudjelovali i pomagali program „Anatomija otoka“.
Za vrijeme trajanja izložbe biti će održana i predavanja s gostima-predavačima sa suradničkih institucija:
Agronomskog fakulteta, Ekonomskog instituta, Instituta za društvena istraživanja, Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Raspored predavanja
Utorak 3. ožujka 2015.
18,0 h/ dr.sc. Marina Blagaić Bergman, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb, Hrvatska: Misliti s otocima: rasprava o razvoju otočnih studija u Hrvatskoj uz etnografske crtice o otoku Šolti.
18,45 h/ dr.sc. Željka Tonković, Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru; Dr.sc. Jelena Zlatar, Institut za društvena istraživanja, Zagreb, Hrvatska: Model održivog razvoja otočnih zajednica – primjer Postira na otoku Braču
Utorak 10.ožujka 2015.
18,0 h/ prof. dr. sc. Nenad Starc, Ekonomski institut Zagreb, Hrvatska: Otočna škola na brodu
18,45 h/ dr.sc. Sandro Bogdanović, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za poljoprivrednu botaniku, Hrvatska: Biljna raznolikost viškog arhipelaga
Utorak 17. ožujka 2015.
18,0 h/ dr.sc. Goran Andlar, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu: Iznimni kulturni krajobrazi primorske Hrvatske
18,45 h/ Filip Šrajer, dipl.ing.arh. Udruga Dragodid, Zagreb, Hrvatska: Okoliš nastao građenjem: suhozidna baština istočne obale Jadrana
COMMENTS