VIS: Na Otoku postoji nekoliko podzemnih sistema bivše JNA, od kojih je velik broj potpuno devastiran, okraden i u derutnom stanju. http:/...
VIS: Na Otoku postoji nekoliko podzemnih sistema bivše JNA, od kojih je velik broj potpuno devastiran, okraden i u derutnom stanju.
Kada je sredinom prošle godine Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) najavio “Projekt 100”, očekivanja su bila velika jer se otvarala mogućnost da se bar dio “mrtvih kapitala” konačno stavi u funkciju.
“Cilj je nekretnine staviti u funkciju, imovina Republike Hrvatske mora i može biti u službi gospodarskog rasta, treba biti pokretač razvoja jedinica lokalne i područne samouprave, ujedno i prilika za inovatore i poduzetnike, investitore, županije, općine, za sve one s vizijom i idejom”, priopćili su tom prigodom iz DUUDI-ja. “Projekt 100” obuhvaća 100 nekretnina i 20 milijuna četvornih metara površine. Te se nekretnine nalaze u svim županijama, a uglavnom je riječ o bivšim vojnim objektima, građevinama i pripadajućem terenu uokolo tih zdanja.
Što je od svega toga realizirano, odnosno prodano, iznajmljeno ili prenamijenjeno, posebna je tema koja zaslužuje širi osvrt. Međutim, jedna je druga tema, također vezana uz neiskorištene nekretnine (zgrade, zemljište), posljednjih dana izazvala zanimanje javnosti. Riječ je o temi koja je osvanula na internetskoj stranici http://vojnaimovina.milimap.com, gdje je predstavljena karta (zemljovid) bivših napuštenih vojnih objekata u Hrvatskoj pod nazivom “Kome pri(o)padaju bivši vojni prostori”. Na karti su crvenim i zelenim zastavicama označene lokacije 231 vojne nekretnine, uz primjedbu da ih je MORH ocijenio neperspektivnim, ali u smislu da nisu upotrebljive za djelatnosti koje pokriva MORH, dok je, naravno, moguće njihovo korištenje ili prenamjena za druge svrhe. Uglavnom, crvene zastavice označavaju vojne prostore koji nemaju točnu lokaciju ili fotografiju, a zelene zastavice su za nekretnine kojima su dodijeljene točne koordinate i fotografije. Neke od tih nekretnina predane su na korištenje Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), neke su predane na upravljanje jedinicama lokalne uprave ili samouprave, a neke su još uvijek pod upravom MORH-a.
Izvor: Glas Slavonije
COMMENTS