Jučer je u međunarodnom sveučilišnom centru na otoku Visu, VERN' Island School, otvorena međunarodna multidisciplinarna znanstvena konfe...
Jučer je u međunarodnom sveučilišnom centru na otoku Visu, VERN' Island School, otvorena međunarodna multidisciplinarna znanstvena konferencija „Mediterranean Islands Conference 2016“ (MIC-Vis 2016.), koju zajednički organiziraju Institut društvenih znanosti Ivo Pilar i Veleučilište VERN'.
Konferencija se održava od 21. do 24. rujna, a na njoj sudjeluje više od 100 stručnjaka iz 10 različitih zemalja, kojima je cilj putem razmjene mišljenja, dijaloga i primjenjivih znanstvenih istraživanja donijeti nove spoznaje i razmišljanja te ponuditi određena rješenja za održivi razvoj mediteranskih otoka, kroz 16 različitih tema konferencije: arhitektura, demografija, geografija, javni servisi, kultura i tradicija, mediji i komunikacija, migracije, obnovljivi izvori energije, obrazovanje, održivi razvoj, poljoprivreda i ribarstvo, posao i gospodarstvo, povijest, sigurnost, turizam te umjetnost i književnost.
Događanje se održava uz visoko pokroviteljstvo predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar – Kitarović i pokroviteljstvo grada Visa, čiji je gradonačelnik Ivo Radica pozdravio sudionike na otvaranju.
„Ovu smo konferenciju organizirali godinu dana, a Vis je odabran upravo zbog svojih posebnosti, ali i prednosti koje posjeduje za produljenje turističke sezone i 'vraćanje života' u mjesecima predsezone i posezone. Iz predavanja i izlaganja stručnjaka u pojedinim segmentima znanosti i struke, vjerujem da ćemo i mi na lokalnoj razini uvidjeti neke nove perspektive za daljnji razvoj otoka Visa“, naglasio je Ivo Radica pri otvaranju konferencije.
„U posljednjih je nekoliko desetljeća previše riječi, a premalo dijela uloženo u rješavanje problema s kojima se susreću hrvatski otoci. Najznačajniji je svakako depopulacija i iseljavanje mladih s otoka, a ti se problemi ne mogu riješiti samo poticanjem razvoja masovnog turizma, jer to nije dugoročno održiv razvoj i stvarni život. Projekt „Otočka inicijativa“ usmjeren je stvaranju uvjeta za stvarni i održivi život na otocima, a daleko najvažniji uvjet je pristup obrazovanju i znanju. Ovoj projekt koristi prirodne otočke resurse za poticanje razvoja akademskih aktivnosti i života na otoku Visu, izvan turističke sezone. Smatram da to može pomoći daljnjem razvoju i očuvanju autentičnih vrijednosti, puno bolje nego masovni turizam“ , istaknuo je Branko Štefanović, predsjednik Upravnog vijeća Veleučilišta VERN' i idejni začetnik projekta „Otočna inicijativa“.
„Područje Mediterana povezano je s mnogo aspekata – kroz povijesno i kulturno naslijeđe, prilike za poslovni razvoj, turističke potencijale, demografske trendove, itd. – iz kojih ćemo tijekom trajanja konferencije analizirati moguće smjernice za održivi razvoj otoka. Zahvaljujem se predsjednici Republike Hrvatske, Kolindi Grabar – Kitarović na visokom pokroviteljstvu nad konferencijom, svim stručnjacima koji su prijavili radove za izlaganje te otoku Visu i gradonačelniku grada Visa, Ivi Radici“, poručio je prof. dr. sc. Vlado Šakić, direktor Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
„Uvjeren sam kako ćemo na ovoj konferenciji diskutirati o svim elementima koji su važni za život na otoku, ali i svim izazovima s kojima se otoci danas susreću. Ideja nam je analizirati što više područja života na otoku te pokrenuti platformu za umrežavanje i rješavanje problema otočnog stanovništva“, napomenuo je prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, dekan Veleučilišta VERN'.
Uvodničari na konferenciji su Dionigi Albera, direktor francuskog Instituta za etnologiju Mediterana te dr. sc. Joško Božanić, redovni profesor na Odsjeku za kroatistiku, Filozofskog fakulteta u Splitu.
COMMENTS